Ypsilon demonstreerib kultuurilist mahajäämust
- Mikk Pärnits, Patreon
Hea oleks, kui sellist asja üldse ajakirjandusmaastikul poleks
- Andri Kiige, Objektiiv
Nonii, nüüd aitab küll! Sellest naljast!
- Janek, Kehra

Kirjutad, luuletad, lood kunsti või kultuurikriitikat?

Võta meiega ühendust toimetus@ypsilon.ee

MEEDIAKULTUUR ⟩ Ingrid Veidenbergil jooksis kokku Kui juba meediainimesed ise ei oska meediaga suhelda, kuidas siis tavalised suudaks? Minu eraelu on minu asi, vastas vastabiellunud Kroonika peatoimetaja Ingrid Veidenberg temalt värskendatud suhtestaatuse kohta küsinud ajakirjanikule. Ükskõik kelle teise suust tundunuks vastus mõistlik, aga Veidenberg tõmbas sellega sotsiaalmeedias sae käima. Tulevaste piinlike momentide ärahoidmiseks ja eesti sopaajakirjanduse maine säilitamiseks otsustas Ypsilon prouale ajakirjandusega suhtlemise esmase juhise anda.
Suur lugu
KULTUURIAJAKIRJANDUSE G-PUNKT ⟩ Kuidas kultuurilehest sai Eesti vanim pornoajakiri Maaja? 1989. aasta juunikuus muutsid kommunistlikku maailma jäädavalt kaks ajaloolist sündmust: Tian'anmeni väljakul astus tundmatu protestija tankikolonni ette ning Viljandis anti välja erootikaajakirja Maaja esimene lehenumber. Rahvuslikes toonides kultuuriajaleht, kus leidsid oma koha väärikas aktifoto, ristsõna, seksuoloogiline õpetus ning Lev Tolstoi. Neli lehekülge vabadust, sümbolina aina kasvavast ettevõtlus- ja mõttevabadusest perestroika ajal.
SUBKULTUUR ⟩ Eneseabišarlatanid: õnnelikkuse treenerid, motivatisoonikõnelejad ja eduõpetajad Peale raamatu „How to win friends and influence people“ lugemist on nad valmis maailma vallutama. Iseloomult on nad maksumüüri taga olevad clickbait artiklid – neil on nippe, trikke ja nõuandeid, mida tahaksid sulle oma koolitusel müüa 299 euro eest pluss käibemaks. Aga kui võtad ühe oma sõbra kaasa, saad ise 100 eurot soodsamalt. Eneseabistajate lõpubossi, koolitajate koolitaja Peep Vainu pilt on neil voodi kõrval kapi peal.
01:00
Reportaaž ⟩ Dokumentaalne rännaklavastus "Põlevkiviõli" on kliimateemadega manipuleeriv käkerdis Saabun Kiviõlis Turu tänava alguses asuva keemiatööstuse kontori ette paarkümmend minutit enne pääsmele märgitud etenduse algust. Olen pisut murelik, kuna ei kujuta päris täpselt ette, mis saama hakkab. Teatris on tavaliselt turvaline – ilm ja ümbrus väga ei mõjuta, riietuse valik on kooliajast pähe kulutatud ning puhvetist oodatav samuti selge. Suveetendustel nii lihtne pole. Ka pühapäevaõhtune Kiviõli taevas vähemalt hetkel midagi väga helget ei luba.
14 fotot
Reportaaž ⟩ TikToki tüpoloogia läbi isa pilgu - tüütu, naljakas, inimlik Olen isana juba üle aasta oma tütrele närvidele käinud ning tema TikToki tuules selgeks õpitud lühitantsusid viipekeele tõlkimatuks erivormiks kutsunud. Iseenesest pole neil häda mitte midagi – hoogsad, vaimukad ja panevad lapsel silmad särama. Ometi tunnen ma ka ise, et olen selle kui nähtuse suhtes stereotüüpselt ülekohtune, üleolevgi. Sest isegi parima tahtmise juures ei suuda ma unustada oma esimesi samme Rate.ee-s ning neid kontimurdvaid pingutusi, mida täieõiguslikuks kogukonnaliikmeks olemiseks sobivate digifotode tegemine 2003. aastal endast kujutas.

Viimase aja hitid

1
2
3
4
5
Odav krimijutt ⟩ Siim Sinamäe: Kobra duett Vihmajärgne tänav läikis laternate all kahvatult, sisendamata erilist optimismi üleüldise tuleviku osas. Ahmisin kaks tähendusrikkalt suurt mahvi Maasika Milkshake maitsega veipi. Õhku paiskus roosa, tihe pilv, mis oleks treenimata silmale paistnud kui kiirendusvõistlus. See kujutelm ei olnudki tõest väga kaugel - mul oli kiire, aeg lõpusirgel, tuul vihises mööda tänavat ning alimendid hingasid kuklasse. Võtsin maast pudelid ja asusin teele.
Näod ja meeleavaldused. Maskivastaste viimased päevad Antimaskerite protestid Tallinnas on märgilise tähendusega, sest kõik viitab, et just näo varjamisest saab 21. sajandi meeleavalduste keskne küsimus. Totalitaarsetes režiimides see nii juba on. Hong Kongis kasutasid võimud näotuvastustehnoloogiaid meeleavaldajate kindlaks tegemiseks ja karistamiseks, Myanmaris toimub see praegu. Valgevenes aga üritati näotuvastust režiimi vastu pöörata, kui protestijad püüdsid tehnoloogia abil maskis märulipolitseinike nimesid kindlaks teha.
Runescape’i kasiinost käib iga päev läbi kaks miljonit dollarit Vaatamata sellele, et Runescape on 20 aastat vana mäng, on käes selle kõrgaeg. See legendaarne MMORPG ehk väga paljude mängijate online-rollimäng pole kunagi varem olnud nii populaarne. Muuhulgas leidub Runescape’is hasartmäng, kus päevas liigub spekulatsioonide kohaselt läbi ligi kaks miljonit dollarit. Üksikpanused ületavad tuhande euro piiri. Vanusepiirangut ei eksisteeri, maksuamet seda ei jälgi ning identiteeti pole vaja kusagil veriffida.
Elu ja surma küsimus Londonis Kui Goethe aastal 1774 romaani „Noore Wertheri kannatused“ avaldas, olevat sellele järgnenud enesetappude laine. Peategelasega oli nii lihtne samastuda, et noormehed üle Euroopa hakkasid endale väidetavalt tema eeskujul otsi peale tegema. Suitsiidide laine võis ajaloolaste sõnul olla ka liialdatud, ent raamat keelati ära Leipzigis, Taanis ja Itaalias. Midagi sarnast sündis viis aastat tagasi Ühendkuningriigis, kus Tema Majesteedi alamad asusid muusikanähtuse UK drill mõjul üksteisele suurtes kogustes nuga andma.